Ekonomi

“Küreselleşme hiçbir yere gitmiyor”

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Baş Ekonomisti Ralph Ossa, yüksek enerji fiyatları, artan enflasyon, sıkılaşan para politikası ve salgın sonrası Çin ekonomisindeki toparlanmanın beklentilerin altında kalması nedeniyle küresel ticaretteki büyümenin bu yıl keskin bir şekilde yavaşladığını belirtti.

Bu faktörlerden dolayı küresel ticarete yönelik büyüme tahminlerini düşürdüklerini kaydeden Ossa, küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamanın ithalat dahil tüm ürünlere olan talebi azalttığına dikkat çekti: “Geçen yıl enflasyon birçok ülkede 1980’lerden bu yana görülmeyen seviyelere yükseldi. Yüksek enflasyon karşısında faiz oranları uzun yıllar sıfıra indirildi.” Merkez bankaları para politikasını sıkılaştırmaya başladı.

Sıkı para politikası, 2022 yılının son çeyreğinden itibaren küresel ticarette başlayan gerilemenin önemli faktörlerinden biri oldu.” “Ekonomistler, ekonomi yavaşladıkça ticaret büyümesinin daha da zayıfladığını gözlemliyor. Bu nedenle DTÖ olarak şu anda küresel ticarette bu yıl yüzde 0,8 büyüme öngörüyoruz.

“Geçen yıl bu oranın yüzde 3 olduğu” bilgisini paylaşan Ossa, küresel ticaretin 2008-2009 krizinden bu yana küresel ekonomiyle aynı oranda, ortalama yüzde 2,7 büyüdüğünü belirterek şöyle devam etti: ” Bu ilişkiyi sürdürmek için ticaretin 2024’te küresel ekonomiden daha hızlı büyümesi gerekiyor.” Gerekli olacak. Dünyada enflasyonun yavaş yavaş düştüğünü dikkate aldığımızda, 2024 yılında küresel ekonomideki büyümenin yüzde 2,5’e, ticaretteki büyümenin de yüzde 3,3’e çıkmasını bekliyoruz.

Faiz artırımı yoluyla enflasyon hızlı bir şekilde düşürülürse merkez bankaları da faiz oranlarını daha kısa sürede düşürebilir. Bu, küresel ekonominin ve ticaretin büyümesini sağlar. Veriler enflasyonun yavaş yavaş düştüğünü gösteriyor. “Bu, yumuşak inişin ve daha erken toparlanmanın işaretidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu