Haber

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Unuttuk, Netanyahu artık konuşabileceğimiz bir insan değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Liderleri Asamblesi 10. Zirvesi’nden döndükten sonra uçakta gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Günlerdir Gazze’de Filistinlilere zulmeden İsrail’i bir kez daha sert bir şekilde eleştiren Erdoğan, “Netanyahu artık konuşabileceğimiz biri değil. Onu sildik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında şunları kaydetti:

“Çok şükür Türk Devletleri Teşkilatı’nın 10’uncu zirvesini başarıyla tamamladık. Türk dünyası olarak 1992 yılında Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları zirveleri sürecini başlattık. Ortak çabalarımızla bu girişimi zaman içinde olgunlaştırdık. 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerin ardından Mart ayında Ankara’da tüm üye ve gözlemci devletlerin en üst düzeyde katılımıyla inanılmaz bir zirve düzenledik ve bu vesileyle bir kez daha ortaya koyduk. Türk dünyası arasındaki güçlü dayanışma.

Deprem felaketinin ardından yardımımıza koşan kardeşlerimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum. Zor günümüzde gösterdiğimiz bu dayanışmayı hiçbir zaman unutmadık, hiçbir zaman da unutmayacağız. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz cumartesi günü Kazakistan’ın Karagandı bölgesinde trajik bir maden kazası yaşandı. Bu vesileyle, bir kez daha hayatını kaybeden Kazak kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Kazak halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Değerli dostlar, kuruluşumuzun hızla kurumsallaşarak uluslararası alanda yakından takip edilen bölgesel bir yapıya dönüşmesi bizim için gurur kaynağıdır. Başarılı ev sahipliğinin yanı sıra bana ve heyetime gösterilen olumlu karşılamadan dolayı başta değerli ağabeyim Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Tokayev olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 3 Kasım itibarıyla teşkilatımızın başkanlığını devralan Kazakistan’ın bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğine inanıyorum. Zirve vesilesiyle değerli dostum Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’e Türk dünyasının birlik ve beraberliğine yaptığı katkı ve hizmetlerden dolayı Türk Dünyası Ali Madalyası takdim edildi. “İktidara dönüşümüz vesilesiyle kurumsallaşmayı güçlendirmek amacıyla çeşitli belgeler imzalandı.”

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu