Haber

‘Sen de mi Brutus?’: Sezar’ın öldürüldüğü meydan turizme açılıyor

İtalya’nın başkenti Roma’da Roma İmparatoru Julius Caesar’ın öldürüldüğü Largo Arjantin meydanı turizme açılıyor. Yetkililer, meydanın bugünden itibaren ziyaret edilebileceğini duyurdu.

Reuters’in haberine göre Sezar, ilk kez 1920’lerde keşfedilen ve kazı çalışmalarının başladığı bölgede, aralarında en yakın akrabalarından biri olduğu sanılan Marcus Junius Brutus’un da bulunduğu bir grup senatör tarafından öldürüldü ve “Sen de mi? Brutus” (“Et tu, Brute?”) Bu olay üzerine söylendiği tahmin ediliyor.

5 EURO FİYATTAN ZİYARET EDİLEBİLİR

Yetkililere göre, 20 Haziran Salı gününden itibaren ziyaretçiler, Sezar’ın MÖ 44’te bıçaklanarak öldürüldüğü tahmin edilen dört tapınağın kalıntılarına ev sahipliği yapan Largo Argentina meydanını ziyaret edebilecek. Roma’da yaşamayanlar 5 euro gibi bir ücret ödeyerek meydanı gezebilecekler.

Julius Caesar, Roma Cumhuriyeti’nin son diktatörü olan Romalı bir asker ve liderdir. Sezar hükümetin kontrolünü ele geçirdikten sonra, Roma toplumu ve yönetimini de kapsayan kapsamlı bir reform çabası başlattı. ‘Ömür boyu diktatör’ ilan edildi ve Cumhuriyet bürokrasisini merkezileştirdi. Sezar, MÖ 15 Mart 44’te, eski arkadaşlarından biri olan Brutus’un önderliğindeki bir grup senatör tarafından öldürüldü. Suikasttan sonra yeni bir iç savaş başladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu