Yaşam

İsmail Baha Sürelsan duaları ve eserleriyle anıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Konservatuarı kurucusu, besteci ve devlet sanatçısı İsmail Baha Sürelsan, ölüm yıl dönümünde dualar ve eserlerle anıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı kurucusu besteci ve devlet sanatçısı İsmail Baha Sürelsan için Yasin-i Şerif, Sürelsan’ın Uncalı Mezarlığı’ndaki türbesinde okutuldu. Törene Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Filiz, Büyükşehir Belediyesi Başdanışman Başdanışmanı Alım, yakınları, öğrenciler ve sevenler katıldı.

ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Akşam, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) sanatçı için anma programı düzenlendi. Gecenin onur konuğu İsmail Baha Sürelsan’ın yeğeni; İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Kurulu Ses Sanatçısı ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Emekli Öğretim Üyesi Nurten Erpek de katıldı. Erpek, gece için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür etti.

MİSYON İLE ANILDI

1957 yılında tescil edilen Şevkefzâ makamında “Yine Bir Kötü-i Hazân Esti Güzel Bahçe” adlı eserin icrasıyla başlayan programın moderatörlüğünü İsmail Baha Sürelsan’ın öğrencilerinden Dr. Mehmet Emin Kakan’ın remake, İsmail Baha Sürelsan’ın öğrencileri Av. Deniz Filiz, Özgen Gürbüz ve Aydemir Tuncerin’in katılımıyla gerçekleşen söyleşiyle devam etti.

UNUTULMAZ İŞLERE KELEPİR

İsmail Baha Sürelsan’ın anıları ve hocanın eserlerinin anlatıldığı söyleşide, şef Aydemir Tuncer Türk Sanat Müziği İcra Kurulu eşliğinde ünlü bestecinin eserleri seslendirildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Av. Deniz Filiz de gecede şarkı söyleyerek öğretmenini andı. Gecenin sonunda katılımcılara plaketleri takdim edildi.
 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberbekilli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu