Haber

Hafta sonları günde 8.000 adım yürümek erken ölüm riskini azaltmak için yeterlidir.

TOKYO, 10 Nisan (Xinhua) — Bir Japon araştırma grubu, yalnızca hafta sonları günde 8.000 adım atmanın erken ölüm riskini azaltabileceğini keşfetti.

Kyoto Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni de içeren kümeden yapılan araştırmada, haftada bir veya iki gün, günde en az 8.000 adım yürüyen insanların, 10 yıl sonra ölüm risklerinde neredeyse aynı azalmayı gördüklerini söyledi. haftada üç ila yedi gün yürüyen orta kişilerle aynı oranda yürüyenler.

Çalışma geçen ay Amerikan Tabipler Birliği’nin JAMA Network Open tıp dergisinde yayınlandı.

Önceki araştırmalar, günde 8.000 adım veya daha fazla yürümenin erken ölüm riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ancak, haftalık yürüme gün sayısına bağlı olarak riskin nasıl değişebileceği net değildi.

Ekip, 2005’in ortalarında ve 2006’da gerçekleştirilen bir ABD ulusal sağlık araştırmasından elde edilen verileri kullandı ve ortalama yaşı 50,5 olan 20 yaş ve üzerindeki 3.101 kişinin günlük attığı adımlar ile 10 yıl sonra orta düzeyde ölüm riski arasındaki bağlantıyı inceledi.

Haftanın hiçbir günü hedef adımlarını atmayanlar ve günde en az 8.000 adım yürüyenler ile bir veya iki gün ortasında ve üç ila yedi gün arasında regl olanlarla karşılaştırıldığında, üç ila yedi gün arasındaki ölüm oranı günlük küme, haftanın hiçbir günü bir hedef adımı atmayanların kümesine göre yüzde 16,5 oldu. daha düşük olduğu kaydedildi. Bir iki gün yürüyenler kümesinde ise bu oran yüzde 14,9 oldu.

Araştırma kümesi ölüm nedenini kardiyovasküler hastalıkla sınırladığında, ölüm oranı haftada üç ila yedi gün yürüyen kümede yüzde 8,4 ve bir veya iki gün yürüyen kümede yüzde 8,1 daha düşüktü.

Çalışmanın yayınlandığı tarihte Kyoto Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Kosuke Inoue, “Her gün yürümek için strese girmenize gerek yok” dedi ve hafta sonları yürümeyi tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu