Haber

EBER GÖLÜ’NDE TEK YANGIN

AFYONKARAHİSAR’ın Bolvadin, Çay ve Sultandağı ilçeleri sınırları içinde kalan Eber Gölü’nün sularının boşaltıldığı kısımda birbiri ardına yangınlar çıktı.

Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Türkiye’nin en önemli göllerinden biri olan ve çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Eber Gölü, son bir ayda 7 noktada yandı. Bolvadin, Çay ve Sultandağı ilçeleri sınırlarında bulunan 10 köyün geçim kaynağı olan Eber Gölü’ndeki yangınlara Bolvadin Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale etti. Bazı yerlerde göl tabanının kötü ve bataklık olması nedeniyle alevlere müdahale edilemedi.

Eber Gölü Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Kalay, geçtiğimiz ay göl çevresinde art arda yangınlar çıktığını belirterek, “Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle Eber Gölü’nün yüzde 90’ı kurudu. ve mevsimsel olarak ve gölümüzü besleyen su Çobanlar Sülümenli göle su kesiliyor şu an su akışı yok Eber Gölü’nde yangınlar başladı son bir aydır hep yangın çıkıyor. Bunun nedeni su olmamasıdır.Yangınların nasıl çıktığına dair bazı tartışmalar vardır.Yangınların özellikle bölgede sazlık kesenlerin ortasında çıkan anlaşmazlık ve anlaşmazlıktan çıktığı söylenmektedir.Yine göl “Suların çekilmesi sonucu tarım arazisi elde etmek isteyen vatandaşların yakıldığı söyleniyor. Bu nedenlerle göl çevresindeki sazlık alanlar her geçen gün yanıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu